Prezenty na dzień ojca

Najlepsze prezenty na dzień ojca

Satyra polityczna w prezencie na Dzień Ojca

Satyra polityczna w prezencie na Dzień Ojca

23 czerwca każdego roku obchodzimy Dzień Ojca. Prezenty na Dzień Ojca z pewnością nie stanowią problemu dla tych, którzy wiedzą, że ukochany tata uwielbia dobrą lekturę. Jest to więc idealny pretekst, aby sprezentować tacie książkę, która zapewni mu mądrą i wypełnioną humorem zabawę. Satyra polityczna “On wrócił” Timura Vermesa to książka, która wywołała niemały skandal w świecie wydawniczym, a jeśli tata jeszcze jej nie czytał, to najwyższy czas, aby miał ku temu okazję.

Gdyby wrócił Adolf Hitler

“On wrócił” Timuera Vermesa to zaskakująco śmieszna satyra polityczna skonstruowana w nietuzinkowy sposób. Oto w latach dwutysięcznych w centrum Berlina budzi się prawdziwy Adolf Hitler. Jego mundur śmierdzi benzyną, a on sam pamięta, że poprzedniej nocy pokazywał Ewie Braun swoją broń. Adolf powoli zaczyna orientować się we współczesności, ale ku zgrozie czytelników ma identyczne poglądy, jak w latach trzydziestych czy czterdziestych. Jest więc skrajnym antysemitą i szowinistą, co otoczenie przyjmuje z rezerwą, biorąc go za ekscentrycznego komika i sobowtóra doskonale naśladującego nieżyjącego dyktatora. Jego próby odnalezienia się w dzisiejszym świecie mogą bawić do łez, jednak w miarę czytania czytelnicy czują się coraz bardziej zaniepokojeni. Okazuje się, że Adolf Hitler robi coraz większą karierę, a mianowicie występuje przed ludźmi, a nawet otrzymuje swój własny program. To, co niektórych bawi, inni traktują zupełnie poważnie. Mimo że traktowany jak genialny parodysta, Adolf Hitler ma coraz więcej zwolenników. Autor usiłuje nam pokazać, że nie doświadczenie drugiej wojny światowej nie wymazało nazistowskich przekonań, a historia lubi się powtarzać.

Skandal wokół książki “On wrócił”

Książka Timuera Vermesa spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem przez krytyków i czytelników, ale w niektórych kręgach wywołała falę oburzenia. Pisana w pierwszej osobie została nazwana kolejną książką samego Adolfa Hitlera, a niemieckim politykom nie spodobała się krytyka ich własnych rządów. Znalazły się również środowiska, które uznały, że temat Holokaustu czy nazizmu nie powinien nikogo bawić. Prawdą jest jednak fakt, że Timur Vermes napisał jedną z najlepszych i najgłośniejszych satyr politycznych ostatnich lat.