Ogród nowoczesny


Zielone Impresje uwielbiają takie wyzwania!

Przedstawiamy ogród w stylu nowoczesnym - geometryczny i elegancki, skromny - ale gustowny. Zaproponowano połączenie ciekawych materiałów: drewna, betonu, grysu i kamieni.  Ich surowe i chłodne kolory przełamuje zieleń prezentowana w najróżniejszych odcieniach - od ciemnych sosen górskich, przez soczyste kolory traw ozdobnych, na stonowanej zieleni drobnych listków brzóz zakończywszy. Miłym i subtelnym akcentem są pojawiające się okresowo fioletowe kwiaty. Uroku całej kompozycji dodaje duży, przyciągający wzrok zbiornik wodny oraz bardzo klimatyczne oświetlenie ziemne, podkreślające delikatnie taflę wody oraz białe pnie brzóz.

W kompozcji ogrodu wydzielono dwa wnętrza: reprezentacyjną część, obejmującą przednią część ogrodu oraz część wypoczynkową. Linię podziału tworzy żywopłot z formowanych grabów oraz stylowe trawy ozdobne w betonowych pojemnikach. W części wypoczynkowej wydzielono miejsce na hamaki oraz strefę grillowo-imprezową.

ogródek przy szeregowcu w Kórniku


Macie niewielki ogródek i wydaje się Wam, że nie da się w nim zrobić nic ciekawego? Nic bardziej mylnego!
Przedstawiamy wizualizacje 3 różnych koncepcji zagospodarowania niewielkiego, 100-metrowego ogródka w zabudowie szeregowej.

Głównymi wytycznymi było zachowanie możliwie największej przestrzeni trawnika (do zabawy dla dzieci i psa), urozmaicenie ogródka o piękne, kwiatowe rabaty oraz osłonięcie się nieco od sąsiada. Poproszono nas także o przedstawienie propozycji zadaszenia nad tarasem oraz zwizualizowanie drewnianej ścieżki prowadzącej od bocznej furtki do tarasu.

W efekcie powstały 3 koncepcje. Wykorzystano w nich cały wachlarz pięknych, odzobnych roślin - pojawiły się m.in. budleje, hortensje, funkie, żurawki, jeżówki, róże pnące, powojniki. Nasze serca skradła fantastyczna odmiana jarząbu AUTUMN SPIRE 'Flanrock' - jesienne, intensywnie czerwone przebarwienie liści genialnie kontrastuje z jego żółtmi owocami.

ogródek przydomowy w Warszawie


Wydawać by się mogło, że mały ogródek to prosty temat :) W rzeczywistości, takim małym przestrzeniom poświęca się dużo czasu. Projektowanie wnętrz o małym metrażu wymaga dokładnego przemyślenia każdego elementu tak, aby w efekcie końcowym tworzył razem z innymi składnikami spójną całość, a kompozycja była przy tym przejrzysta, estetyczna i nie zabierała zbyt wiele otoczenia.

Klientka z Warszawy postanowiła odświeżyć wygląd swojego zielonego zakątka . Pomysłów było dużo, ale serce podbiła koncepcja o charakterze nowoczesnym.
Na zdjęciach przedstawione zostały wizualizacje trzech propozycji.

Główną wytyczną projektową było "wydłużenie" muru tak, aby stanowił osłonę od sąsiada - wykorzystano tu bardzo nowomodną formę strzyżonego żywopłotu grabowego. Elegancki, biały taras oraz mur stanowiły idealne tło dla wyeksponowania kolorów. W koncepcjach wykorzystano niezwykle ozdobne hortensje bukietowe w białej odmianie oraz hortensje ogrodowe o niebieskich kwiatach, jako przedpole muru. Krzewy te stanowią długotrwałą ozdobę ogrodu, ze względu na kwiatostany utrzymujące się aż do jesieni. W mrozoodpornych donicach zaproponowano nasadzenia z ozdobnych traw, fioletowych bylin i spektakularnego czosnku olbrzymiego lub wykonanie prostej jednogatunkowej kompozycji z sosen w niskiej odmianie, które nawet podczas śnieżnej zimy stanowić będą ładny element ozdobny.
Całość dopełnia nasadzenie z powojnika lub zachwycającej róży pnącej.

Na życzenie Klientki zaproponowano niewielki element wodny w postaci minimalistycznej fontanny. 

zagospodarowanie tarasu w Poznaniu 


 "Taras nie do poznania" w wydaniu Zielonych Impresji :)

Mieszkanie na wysokim piętrze w bloku absolutnie nie oznacza, że właściciel musi się pożegnać z ogródkiem!
Wystarczy kawałek balkonu czy tarasu i...wszystko może się zdarzyć.

Eleganckie donice z włókna szklanego, obsadzone ozdobnymi trawami i krzewami w niskich odmianach, były strzałem w dziesiątkę. Odważna i przebojowa Klientka zgodziła się na mocny akcent - zestawienie koloru czarnego z czerwienią.
W krótszej części tarasu powstał romantyczny, wypoczynkowy kącik - miejsce w sam raz na relaks z filiżanką ulubionej kawy i dobrą książką. Nad głową niebo, pod nogami...trawa :) i wypełniający przestrzeń szum roślin...

Kompozycję dopełniają modne elementy świetlne - sznury lampek i święcące ogrodowe kule. 
Na wizualizacjach przedstawiona także wersja z biało-czarnymi donicami.

ogród przydomowy w Baranowie


Tym raziem Zielone Impresje miały przyjemność zaprojektowania niedużego ogródka w zabudowie szeregowej w Baranowie.

W wąski i wydłużony kształt działki wpisane zostały faliste rabaty kwiatowe. Ze względu na życzenie Klienta, jakim było zaproponowanie roślin barwnych, pachnących, przyciągających motyle oraz przydatnych w kuchni, w koncepcji pojawiły się m.in. ozdobne budleje, hortensje, jeżówki, lilaki, lawendy.  

Odważnie wyciągnięta rabata stworzyła niejako dwa wnętrza w ogrodzie - zaciszna strefa wypoczynkowa z wygodnymi leżakami znajdująca się na końcu ogrodu oraz strefa gościnna z grillem, znajdująca się na tarasie.

ogródek w Tarnowie


Projekt inny niż zwykle - główną wytyczną było uwzględnienie w projekcie możliwie najmniejszej powierzchni trawnika lub całkowita jego eliminacja :)

Darń zastąpiona została eleganckim, drewnianym tarasem, betonowymi płytami oraz ozdobnym, dwubarwnym grysem. Na prośbę Klienta wydzielono nieduże miejsce postojowe dla motoru. Zieleń - ozdobne trawy, róże i byliny o fioletowych kwiatach - posadzono w stylowych donicach. W celu stworzenia kameralnego, osłoniętego od sąsiadów i chodnika wnętrza, zastosowano ekran z bluszczu i wspomniane donice. Osłonięcie typowym nie ażurowym ogrodzeniem lub pasem żywotników spowodowałoby optyczne wrażenie zmniejszenia powierzchni działki i niekomfortowe odczucie zamknięcia w małej przestrzeni.  

 

przedogródek domu w Poznaniu


Skromnie nie musi oznaczać nudnie :)

Projekt miał być odzwierciedleniem spokoju, harmonii i szyku. Prosta, geometryczna kompozycja nawiązuje do bryły budynku i współgra z gustem i poczuciem estetyki Klientów. Wiodącym motywem jest połączenie zieleni, bieli i szarości z sezonowym akcentem owoców jarzębiny. Łagodność kolorystyki przełamana została różnorodnością zestawionych ze sobą nawierzchni - otoczaków, kostki brukowej, kamieni i kory. 

modernizacja ogródka w Witkowie


Zielone Impresje zajmują się nie tylko projektowaniem od nowa - chętnie podejmujemy się modernizacji istniejących założeń

Dla Klientów z Witkowa nadszedł dzień zmian :) poprosili nas o zaproponowanie czegoś nowego dla reprezentacyjnej części ich ogrodu. Głównym założeniem projektu było stworzenie kompozycji o nowoczesnym charakterze, eleganckim wyglądzie oraz wnętrzu niewymagającym dużego nakładu prac pielęgnacyjnych. Zgodnie z życzeniem Klientów, całkowicie zrezygnowano  z powierzchni trawnika i zastąpiono go nieregularnymi rabatami wypełnionymi kruszywem ozdobnym.

Ze względu na cienistą wystawę tego fragmentu, do stworzenia kompozycji wykorzystano rośliny na stanowiska cieniste i półcieniste. Elementem dekoracyjnym są podkłady kolejowe, ułożone poziomo w postaci drogi oraz 6 belek zorientowanych pionowo - ustawionych po 3 w północnej i zachodniej części przedogrodu. Nadają one nietuzinkowy i oryginalny charakter temu wnętrzu.

 

przemiana ogródka w Chybach


Ogródek w Chybach powoli tracił już swoje walory ozdobne - uschnięte drzewa, pozostałości po małej architekturze, zamierające byliny to główne czynniki, które pozbawiały życia ten przytulny zakątek. Ogród aż prosił się o zmiany :)

Po uporządkowaniu zieleni przyszedł czas na najprzyjemniejszą część prac - projekt renowacyjny. W pierwszej kolejności zamontowano nawadnianie automatyczne, które skutecznie reguluje stopień wilgotności gleby, chroniąc przed zagniwaniem korzeni bylin. Rabaty ożywiono pięknymi, ozdobnymi bylinami i krzewami, których barwy i zapach przyciągają motyle. Zacienione miejsca pod koronami wysokich świerków urozmaicono nasadzeniami z funkii i żurawek. W sąsiedztwie tarasu  posadzono trawy ozdobne, które stanowią całoroczną dekorację ogrodu.

ogród w Zgorzelcu


Długie, wąskie działki, przylegające najczęściej do zabudowy szeregowej stanowią zawsze wyzwanie. Bardzo łatwo zatracić kompozycyjny potencjał terenu poprzez nieodpowiednie usytuowanie roślinności. Obawa przed "zagraceniem" ogrodu zazwyczaj bierze górę, w efekcie czego powstają smutne i nieciekawe nasadzenia wzdłuż ogrodzenia, z tradycyjną połacią trawnika po środku. A gdyby tak wyjść krok do przodu? :)

W poniższym projekcie zaproponowano poprowadzenie krętej ścieżki, która optycznie poszerza i wydłuża ogród. Jej zwieńczeniem jest niewielkie, skryte pod koroną okazałego jesionu, patio z miejscem do wypoczynku oraz niedużym, murowanym grillem. W uskoku działki miejsce znalazła klasyczna huśtawka dla dzieci. Wielokolorowe rabaty kwiatowe wpisane są w zakręty ścieżki; dobór gatunków wydzielających słodki, wabiący motyle nektar z pewnością uatrakcyjni każdy spacer po ogrodzie. Obficie kwitnące krzewy hortensji, bluszcz oraz żywotniki zapewniają Klientowi osłonięcie się od sąsiadów. 

 

ogród w Gnieźnie


Tym razem Zielone Impresje zmierzyły się z ogrodem leśno-nowoczesnym. Co wyszło z tego połączenia? Przedstawiamy!

Życzeniem Klienta było zaprojektowanie gęstych nasadzeń, z ciekawych, ozdobnych roślin, pod osłoną których rozciągałoby się niewielkie, kaskadowe oczko wodne. Zadbano więc, aby każda z warstw "lasu" była zagospodarowana odpowiednimi gatunkami - stąd pojawiły się m. in. barwinek pospolity, paprocie i funkie, różaneczniki, hortensje i klony palmowe oraz piękne, klimatyczne brzozy pożyteczne. Roślnność w sąsiedztwie oczka wodnego dobrano zgodnie ze strefami głębokości, proponując odpowiednio kosaćce, pałkę drobną i grzybień biały.
Przestrzeń tarasowa, nieco bardziej uporządkowana, wzbogacona została o wysokie donice z nasadzeniami z niskiej odmiany sosny górskiej oraz szałwii i liatry.
Całe założenie uzupełniono o zewnętrzne oświetlenie rabat oraz podwodne oświetlenie oczka wodnego.

Kontakt

mgr inż. arch. kraj. i inż. arch. Michalina Brońska
tel: 697-674-110

Zielone Impresje Studio Architektury Krajobrazu
Michalina Brońska; 

ul. Sowińskiego 9a , 60-282 Poznań;
NIP: 7792398883; REGON: 363269979

 

 

 

+48-697-674-110